Definice a rozsah působnosti
Lobbování je v zákoně definováno jako cílená komunikace směřující k ovlivnění přípravy či přijetí právních předpisů nebo rozhodnutí orgánů státní moci na centrální úrovni. Lobbistou se rozumí fyzická nebo právnická osoba, která tuto činnost vykonává soustavně nebo za úplatu. Lobbovanými osobami jsou poslanci, senátoři, členové vlády a vrcholní úředníci. Z okruhu lobbovaných však byli vyňati asistenti zákonodárců a členové poradních orgánů vlády, s výjimkou Legislativní rady vlády.
Registr lobbistů a povinnosti lobbistů
Ministerstvo spravedlnosti bude vést veřejně přístupný registr lobbistů. Lobbisté budou povinni před zahájením činnosti uvést, v čí prospěch lobbuje, a kontaktní údaje. Každých šest měsíců budou muset lobbisté podávat prohlášení o své činnosti, zahrnující přehled lobbistických kontaktů, témat a zastupovaných zájmů. Při každém kontaktu s lobbovanou osobou je lobbista povinen se označit a sdělit zájem, který zastupuje.
Povinnosti lobbovaných osob
Lobbované osoby budou povinny zapisovat podstatné údaje o každém relevantním kontaktu do registru. Komunikace státních podniků a organizací s ministerstvy se za lobbing nepovažuje; pokud však míří na zákonodárce, již pod zákon spadá.
Lobbistická stopa
K návrhům zákonů bude vedena evidence subjektů, které návrh ovlivňovaly. Sněmovna však vypustila povinnost zveřejnit, v čím zájmu byl konkrétní návrh prosazen.
Sankce
Za nejzávažnější delikty, jako je lobbování bez registrace či vědomé zkreslení údajů, hrozí pokuta až 1 000 000 Kč nebo 3 % aktiv právnické osoby. Za méně závažná porušení, například neoznámení statusu lobbisty, lze uložit pokutu do 50 000 Kč.
V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit. Jsme Vám plně k dispozici.